Centrum pre cystickú fibrózu v DFN Košice získalo dôležitý prístroj na diagnostiku a bodyanalyzér

Slovenská Asociácia Cystickej Fibrózy (CF) odovzdala Centru pre cystickú fibrózu Detskej fakultnej nemocnice (DFN) Košice dva prístroje, ktoré umožnia lekárom diagnostiku a monitorovanie pacientov s nevyliečiteľnou zriedkavou genetickou chorobou.

Cystická fibróza skracuje život jedinca a negatívne ovplyvňuje kvalitu života celej jeho rodiny.

Prístroj Macroduct, ktorý rýchlo a spoľahlivo vyšetrí pot, je zlatým štandardom diagnostiky cystickej fibrózy.  Bodyanalyzér detailne zmonitoruje váhu a telesné zloženie pacientov s cystickou fibrózou.

„Je dôležité správne diagnostikovať túto zriedkavú chorobu a začať ju včas liečiť, hlavne teraz, v dobe, keď už aj na Slovensku sú pacientom dostupné inovatívne lieky a sú hradené zo zdravotného  poistenia. Pacienti s touto závažnou diagnózou majú skvelú liečbu a môžu žiť kvalitný a dlhý život. Ani nie pred 40 rokmi sa dožívali ledva 10 rokov,“ zdôrazňuje predsedníčka CF Asociácie  MUDr. Katarína Štěpánková.

Základnou charakteristikou CF je zvýšené množstvo hustého hlienu, ktorý sa usádza v slizniciach a upcháva dôležité orgány a vysoká koncentrácia chloridov v pote. Pri diagnostike je preto dôležitý potný test. Nový prístroj Macroduct nahradí tzv. pilokarpinový test, na výsledky ktorého treba čakať 48 hodín. Pri využití Macroductu bude výsledok dostupný do niekoľkých minút.

„Čím skôr urobíme diagnostiku, tým skôr nastúpi liečba a dokážeme predísť nenapraviteľnému poškodeniu pľúc, či iných orgánov. To, čo by sa už poškodilo, by sme už veľakrát nevedeli zvrátiť,“ upozorňuje MUDr. Anna Feketeová, lekárka z Centra pre cystickú fibrózu DFN Košice. Dodala, že vyhľadávanie CF u detí sa deje už počas novorodeneckého screeningu.  Bodyanalyzér podľa MUDr. Feketeovej dokáže podrobne zmapovať  a vyhodnotiť výživu pacientov s CF, ktorá je u nich nedostatočná a jej zhodnotenie pomáha zlepšiť ich liečbu a prognózu.

Cystická fibróza vyžaduje každodennú liečbu a starostlivosť spojenú s užívaním liekov. Pacienti s CF musia dennodenne niekoľkokrát podstupovať inhalovanie, rehabilitáciu a na trávenie užívajú pankreatické enzýmy.

Na Slovensku poskytuje pacientom s CF starostlivosť dovedna šesť zdravotníckych zariadení, v ktorých sú Centrá CF. Pôsobia v nemocniciach v Bratislave, Banskej Bystrici a v Košiciach. Aktuálny počet pacientov s CF na Slovensku je 336, z toho je 135 detí.

Prístroje zakúpila CF Asociácia vďaka projektu Modernizácia Centier Cystickej Fibrózy v Košiciach a Ivano-Frankivsku z programu cezhraničnej spolupráce s Ukrajinou ENI CBC HUSKROUA. Odovzdané boli 25. októbra. Viac informácií o CF a činnosti CF Asociácie možno nájsť na www.cfasociacia.sk.