Čím vybaviť letnú lekárničku?

Letné prázdniny a dovolenky patria medzi obľúbené časti roka, ale prinášajú so sebou aj niekoľko nástrah, na ktoré je dobré sa pripraviť. Ponúkame Vám zoznam toho, čo by ste mali pre seba a svoje dieťa zadovážiť v horúcich letných dňoch, ktoré prežijete na domácej dovolenke, ale aj pri pobyte pri mori.

V prípade, že Vás čaká dlhšia cesta akýmkoľvek dopravným prostriedkom, určite si so sebou pribaľte aj liek proti nevoľnosti. Kinetózou môžu trpieť najmä deti od dvoch do desiatich rokov, ale nezriedka aj dospelí.

Slnečné lúče spôsobujú u detí viac starostí ako radosti. UV žiarenie môže privodiť jemnej detskej pokožke veľa problémov. Dôležitá je nielen pokrývka hlavy, ale aj vyhýbanie sa priamemu slnku, predovšetkým medzi 11.00 a 15.00 hodinou. Siahnite po kvalitnom opaľovacom kréme s faktorom 50. Dávajte si pozor aj na to, po akom čase je potrebné aplikáciu krémového či sprejového prípravku zopakovať. 

V lete trápia deti, ale aj ich rodičov hnačky. Vo výbave lekárničky by v tomto prípade mali byť probiotiká. Dôležitý je výdatný príjem tekutín.  

Nevyhnutnou výbavou Vašej lekárničky by mali byť tiež lieky proti bolesti a horúčke. Prvou voľbou u detí je paralen, pre menšie deti vo forme čapíkov alebo sirupov. Je vhodné mať poruke aj očné a ušné kvapky.  

Drobné poranenia a odreniny je treba vyčistiť vhodnou dezinfekciou, prelepiť náplasťou či obväzom. Dezinfekcia na ruky vo forme gélu je už nevyhnutnou súčasťou každej kabelky. V lete na dovolenke si zabezpečte rovno väčšie balenie spolu s praktickými vlhčenými dezinfekčnými obrúskami.

Bolesť a škriabanie v hrdle môže zaskočiť a potrápiť aj v horúcich letných dňoch. Ideálne je preto zásobiť sa aj ochutenými pastilkami proti bolesti hrdla. Proti nádche zabojujete vhodnými sprejom do nosa.

Nepríjemná alergia si nevyberá a na dovolenke vie pekne potrápiť dospelých aj deti. Siahnite po voľne dostupných liekoch proti alergii. Tie pomôžu po požití jedla, uštipnutí hmyzom, utlmia svrbenie, vyrážky aj následky slnečnej alergie. V prípade, že máte Vy alebo deti antihistamiká na predpis, určite si ich so sebou zoberte.

Príjemné letné počasie dokážu už tradične pokaziť komáre, kliešte a ďalší dotieravý hmyz. Nedáte im šancu, keď si vyberiete vhodný repelent. V ponuke sú rôzne druhy, vhodné aj pre tých najmenších.  

Pri zostavovaní Vašej letnej lekárničky Vám veľmi ochotne a rád poradí personál našej nemocničnej lekárne Včielka:  https://www.dfnkosice.sk/dfnke/lekaren-vcielka/