Detská fakultná nemocnica Košice zakúpila 15 moderných inkubátorov

Oddelenie neonatologickej intenzívnej medicíny v Detskej fakultnej nemocnici (DFN) Košice má 15 nových moderných inkubátorov.

Inkubátory poskytujú predčasne narodeným, ale aj kriticky chorým najmenším pacientom prostredie podobné tomu v maternici. Zabezpečujú bábätkám teplo, vlhkosť, zvukovú izoláciu, chránia ho pred nadmerným svetlom, alergénmi a mikrobiálnymi faktormi z okolia. Bábätká tak vďaka nim a ďalším život zachraňujúcim prístrojom dokážu zvládnuť situácie, ktorým musia čeliť po predčasnom pôrode či pre komplikovaný zdravotný stav.

„Nové inkubátory boli pre naše oddelenie nevyhnutné, pretože tak, ako rastie počet predčasne narodených detí a zachraňujú sa stále nižšie hmotnostné skupiny, ich pobyt v inkubátore sa predlžuje. Taktiež je nevyhnutná výmena starých prístrojov za nové, aby v nich boli naši pacienti v bezpečí,“ konštatuje primárka Oddelenia neonatologickej intenzívnej medicíny MUDr. Vanda Chovanová.

Najmenší pacienti, ktorí na Oddelení neonatologickej intenzívnej medicíny DFN vyrástli, mali podľa primárky okolo 450 g. V inkubátoroch trávia rôzne dlhý čas, v závislosti od týždňa tehotenstva, v ktorom sa narodili, pôrodnej hmotnosti a klinického stavu, zvyčajne niekoľko týždňov. „Ak všetko ide dobre, vyberáme ich z inkubátora do postieľky pri hmotnosti okolo 1800 g,“ doplnila primárka.

Nové inkubátory sú špeciálne skonštruované a vhodné aj pre extrémne nezrelé deti. Sú dvojstenné, aby zabezpečovali lepšiu izoláciu a okrem toho, že poskytujú adekvátnu teplotu a vlhkosť prostredia, je možné v nich bábätko vážiť bez vyberania z inkubátora. Ďalším plusom je, že sú obojstranne otvárateľné, vďaka čomu je možné s novorodencami lepšie manipulovať.

„Ročne na našom oddelení hospitalizujeme 350 – 400 kriticky chorých novorodencov. Stará sa o nich deväť lekárov a 52 sestier a taktiež nemôžeme vynechať sanitárky a upratovačky, pretože aj ich úloha je pre chod oddelenia nezastupiteľná. Poskytujeme všetky formy umelej pľúcnej ventilácie, ultrazvukovú a röntgenologickú diagnostiku pri lôžku, spolu s detskými chirurgmi zabezpečujeme predoperačnú a pooperačnú starostlivosť a ďalšie spôsoby liečby nevyhnutné pre záchranu života a zdravia kriticky chorých novorodencov,“ informuje ďalej primárka MUDr. Vanda Chovanová.

Oddelenie neonatologickej intenzívnej medicíny DFN Košice prijíma predčasne narodených novorodencov z celého Košického kraja. Zároveň sa stará aj o bábätká, ktoré pre vrodené alebo získané poruchy vyžadujú chirurgickú liečbu a pochádzajú nielen z Košického, ale aj Prešovského kraja. Niekedy sa však podľa primárky stane, že pre nedostatok miesta zavíta do DFN aj dieťatko z inej časti Slovenska.

Inkubátory od nemeckého výrobcu Dräger (typ Isolette 8000 plus), ktoré dodal Media Comp. s.r.o. boli zakúpené z prostriedkov Ministerstva zdravotníctva SR, pričom hodnota jedného inkubátora predstavuje takmer 15,000 eur.