Do DFN sa opäť vrátili zdravotní klauni, prekvapili aj personál

Veselí klauni sú zaočkovaní a pripravení dodržiavať všetky opatrenia. Za hospitalizovanými deťmi budú chodiť na jednotlivé oddelenia nemocnice, objavia sa aj v čakárňach ambulancií.

Zdravotní klauni prerušili od začiatku tohto roka pre vážnu epidemiologickú situáciu všetky návštevy v Detskej fakultnej nemocnici (DFN) Košice, aby znížili mobilitu a prispeli k spomaleniu šíreniu vírusu, a hlavne, aby chránili malých pacientov aj personál. K deťom sa vrátili takmer po štvormesačnej prestávke.

V deň svojho návratu, v pondelok 19. apríla, si prichystali pre nemocničný personál prekvapenie. Ráno medzi 5.30 – 7.30 h vítali zamestnancov prichádzajúcich do práce pri vstupe do budovy DFN. Dve hodiny tak veselí klauni venovali práve im.

„Stretnutie s personálom bolo pre nás veľmi vzácnym stretnutím. Oni sú tí, na ktorých pleciach je celá ťarcha. Radi sme im dopriali aspoň kúsok relaxu, úsmevu, pochopenia, uvoľnenia a v neposlednom rade ocenenie za ich ťažkú, náročnú a obetavú prácu,“ komentovala Zuzana Gibarti, zdravotná klaunka a koordinátorka východoslovenského tímu.

Hoci sú klauni už zaočkovaní, naďalej sú pripravení dodržiavať prísne hygienické opatrenia. Veselý tím sa už na stretnutie s deťmi teší. „Je to pre nás neopísateľný pocit, že sa znovu dostaneme za dvere izieb v nemocnici. Nevieme sa dočkať stretnutia s pacientmi, ktorí sú v tomto období ešte viac izolovaní od vonkajšieho sveta. Neprestali sme na nich myslieť ani jediný deň. Teší nás, že znovu bude naša misia naplnená. Verím, že sa nám podarí vyčarovať úsmev na detských tvárach a byť oporou aspoň na chvíľu,“ opísala Zuzana Gibarti.

Návrat do nemocnice považuje za veľkú výzvu Michal Kucer, ktorý vystupuje ako doktor Vasiľ Motor. „V čase, keď v nemocniciach musel personál podávať nadľudské výkony a pacienti sa často cítili osamelí, sme nemali možnosť navštíviť
ich. Po dlhých mesiach sa nám znova otvárajú dvere priamo na oddelenia a pred nami stojí veľká výzva, vrátiť úsmev do nemocníc,“ zhodnotil.

Do DFN sa vrátil tím ôsmich profesionálnych zdravotných klaunov: Zuzana Gibarti (Sestrička Svižná), Michal Kucer (doktor Vasiľ Motor), Peter Biž (doktor Humerus Medicinuš), Ján Jakáb (doktor Harmanček), Peter Krivý (asistent Blška), Ladislav Ladomirjak (doktor Venco TuttiDela Von Vajcenberger), Filip Lenárth (doktor Zlatko Bažant), Boris Srník (doktor Citrón).

Zdravotní klauni majú svoje červené nosy nasadené na respirátor a hospitalizované deti budú rozveseľovať rôznymi rekvizitami, aj za pomoci hudobných nástrojov.