FIALOVÝ DEŇ na podporu pacientov s epilepsiou

Koncom marca sa v našej nemocnici konal po prvýkrát FIALOVÝ DEŇ. Pri príležitosti Svetového dňa epilepsie – 26. marec sme chceli upriamiť pozornosť na pacientov s epilepsiou a pripravili sme pestrý program. Pre pacientov, návštevníkov, pre zamestnancov a odbornú verejnosť.

PÁR FAKTOV O OCHORENÍ

  • epilepsia je chronické ochorenie mozgu, ktoré postihuje ľudí všetkých vekových kategórií. Toto ochorenie vyvoláva záchvaty, ktoré sú typické abnormálnou elektrickou aktivitou v mozgu.
  • celosvetovo epilepsiou trpí viac ako 50 miliónov obyvateľov
  • na Slovensku žije s epilepsiou takmer 70 000 pacientov
  • epilepsiou trpí asi 8000  slovenských detí. Je to najčastejšie detské neurologické ochorenie
  • u približne 75% ľudí sa epilepsia prejaví práve v detskom veku
  • až jeden z 20 ľudí má počas života epileptický záchvat

PREČO FIALOVÁ

S myšlienkou prišla deväťročná pacientka z Kanady trpiaca epilepsiou. Fialová farba znázorňuje levanduľu, ktorá sa v minulosti používala na liečbu záchvatov.  Táto farba tiež symbolizuje samotu, ktorú epileptici častokrát v spoločnosti zažívajú. A práve v Svetový deň epilepsie  mnohé organizácie, inštitúcie a osobnosti  vyjadrujú svoju podporu, súdržnosť, spolupatričnosť  pacientom s epilepsiou zahalením sa do fialovej farby.  Budovy svietia na fialovo, na uliciach stretnete viac ľudí oblečených do fialova…

FIALOVÝ DEŇ V DFN KOŠICE

Program FIALOVÉHO DŇA sa začal na Oddelení detskej neurológie, kde najviac pacientov tvoria deti s touto diagnózou (viac ako 300 pacientov ročne). Vedenie nemocnice prišlo pozrieť a podporiť malých pacientov a potešiť ich sladkými fialovými drobnosťami. Podporu a poďakovanie zároveň vyjadrili aj celému viac ako 40 člennému tímu zamestnancov. 

Po spoločnej „fialovej“  fotografii sme sa presunuli do ambulantnej časti nemocnice, kde sa nachádzajú aj  ďalšie pracoviská detskej neurológie. V 3 ambulanciách sa naši špecialisti starajú o cca 1200 detí s epilepsiou, ktorí vyžadujú pravidelné sledovanie, čo častokrát predstavuje viac ako 2500 – 3000 vyšetrení ročne.

Informácie  o tom ako podať prvú pomoc pacientom s týmto celoživotným ochorením  sme sa rozhodli šíriť pacientom a návštevníkom viacerými spôsobmi.  Do akcie sa zapojili aj stredné zdravotnícke školy a aj vysokoškoláci. Pacientom a návštevníkom sa rozdávali edukačné letáky o prvej pomoci a malým pacientom aj balóny a sladkosti. Študenti z katedry Ošetrovateľstva  Lekárskej fakulty UPJS si pripravili workshopy s názornými ukážkami prvej pomoci pri epileptickom záchvate.

Symbolickú EPIFIALOVÚ  REŤAZ  spolupatričnosti s pacientmi s epilepsiou začali tvoriť  pacienti, zamestnanci  a študenti s pedagógmi v ambulantnej časti nemocnice. Do reťaze sme sa začali spájať pri neurologických ambulanciách (ako inak 🙂 ), ďalej sme pokračovali cez trakt všeobecných pediatrov a fialová šnúra sa zavŕšila pred Lekárňou Včielka. Po celý čas znela pieseň: „Nič so mnou nezatrasie“, ktorú vytvorili rodičia detičiek s epilepsiou.

Náš cieľ, vytvoriť živú reťaz o dĺžke cca 200 m, sme určite prekonali, pretože ŽIVÚ REŤAZ vytvorilo viac ako 250 fialových osôb. Rátal sa každý, kto mal na sebe aspoň jednu časť vrchného (viditeľného) oblečenia fialovej farby – čiapka, šatka, šál, kabát, tričko… nohavice či kabelka. Ďakujeme všetkým, ktorí sa zapojili.

Veľké ďakujem patrí pedagógom z našej Materskej a základnej školy pri ZZ ( špeciálne 2 Zuzkám a Lenke ) za  tematickú nástenku vo vestibule, nádherné fialové mydielka pre pacientov, za spoluprácu na týchto akciách a výnimočnú edukáciu o epilepsii pre našich pacientov – žiakov hospitalizovaných v nemocnici.  Poďakovanie patrí aj študentom a pedagógom zo SZŠ KukučínovaSZŠ Sv. Alžbety Mäsiarska, študentom Strednej športovej školy SNP, ktorí sa v hojnom počte zapojili do reťaze a zároveň si vyskúšali, či by vedeli podať prvú pomoc pri epileptickom záchvate.

Poobedňajší program začalo Bábkové divadlo Košice predstavením  Guľko Bambuľko pre detičky na ODN. Srdečne ďakujeme za spestrenie pobytu deťom v nemocnici.

Odborná časť FIALOVÉHO  DŇA sa niesla v znamení zvyšovania odbornosti  pre zdravotníckych zamestnancov. Prebiehala popoludní v priestoroch našej nemocnice.

1. Sesterského seminára Oddelenia detskej Neurológie na tému : EPILEPSIA u detského pacienta sa  zúčastnilo takmer 50 zdravotníkov. Epilepsia v skratke, kúsok histórie, ale aj získanie informácii z diagnostiky a podávania prvej pomoci boli témy, ktoré zaujali aj personál z iných kliník a oddelení.

Za podporu a materiálne zabezpečenie informačných letákov, drobností a sladkostí ako aj fialové šatky ďakujeme Neuraxpharm.

 Ako prebiehal FIALOVÝ DEN si môžete pozrieť aj  našom FB a IG a aj tu:

  • regionálna televízia TelKE

V Detskej fakultnej nemocnici Košice si pripomenuli Svetový deň epilepsie (telke.sk)

  • RTVS

Správy RTVS – Televízny archív – pôvodná tvorba i športové relácie online

  • TV Markíza