Jarné prázdniny v Detskej fakultnej nemocnici Košice v znamení covidu

Naše Detské infekčné oddelenie zažíva vo februári 2022 najväčší nápor detských pacientov s covidom počas celej pandémie. Variant omikron si navyše vyžiadal aj otvorenie reprofilizovaného oddelenia, ktoré sa rýchlo zaplnilo.

O hospitalizované deti s covidom, od novorodeneckého veku až po dospelosť,  sa stará tím odborníkov Detského infekčného oddelenia (DIO), ktoré je jediným špecializovaným pracoviskom svojho druhu na Slovensku.  

Dlhotrvajúce a prísne opatrenia počas pandémie personál ani vedenie Detskej fakultnej nemocnice (DFN) Košice nezaskočili. Reprofilizované Oddelenie detskej neurológie DFN bolo pripravené a zorganizované tak, aby v prípade potreby mohlo prijať a liečiť všetky deti, ktoré to potrebujú.

Využitie reprofilizovaného oddelenia si napokon vyžiadala vlna variantu omikron. V priebehu februára 2022 bolo v DFN hospitalizovaných priemerne 20 detí všetkých vekových kategórií denne, spolu s ich pozitívnymi rodičmi.

Ako zvládol najväčší nápor od začiatku pandémie tím na covidovom oddelení?  „Je to naša práca, sme zvyknutí na veľa roboty. Vieme sa aj zastúpiť, keď ochorejú kolegovia. Od začiatku sme personálne posilnení aj z iných oddelení. Sme dobrý tím,“ hodnotí primárka DIO MUDr. Dana Hudáčková, PhD.

Napriek vyšším číslam hospitalizovaných detí bol stav pacientov o niečo menej závažný ako v predchádzajúcich vlnách. Podľa primárky majú deti respiračné príznaky, bolesti na hrudníku, zápaly pľúc alebo do nemocnice prišli pre inú diagnózu, ako sú neurologické či onkologické ochorenia. Deti v predškolskom veku trápil najčastejšie zápal hrdla – laryngitída.

V DFN pribudlo viac pacientov s covidom nielen na DIO a reprofilizovanom oddelení, ale aj v ambulanciách. “Posilnili sme služby, keďže do nemocnice prichádzalo viac detí. Rodičom sme radili aj telefonicky. Snažíme sa situáciu zvládať čo najefektívnejšie. Veľmi nápomocný je nám tím vedenia DFN Košice, s ktorým komunikujeme na dennej báze, máme výbornú spoluprácu,“ konštatuje primárka Hudáčková.

Počas štvrtej vlny pandémie sú v DFN Košice, vzhľadom na vysoký počet detských pacientov s covidom, zatiaľ redukované plánované hospitalizácie a operačné výkony, akútnu zdravotnú starostlivosť poskytuje DFN Košice v neobmedzenom režime.

Vedenie DFN ďakuje svojmu personálu za vysoké pracovné nasadenie a praje zdravie a  energiu do ďalších dní.