Krehký zrak predčasne narodených detí treba chrániť

Viečka predčasne narodených detí sú také jemné, že cez ne presvitá svetlo. Predčasniatka nevedia stiahnuť zreničku pred nadmerným svetlom a reagujú stresovou reakciou.

Zrak predčasne narodených detí preto treba chrániť. Personál Jednotky vysokošpecializovanej starostlivosti o novorodencov DFN Košice na to využíva mojkáčikov a prikrýva inkubátory tak, aby čo najviac imitovali prostredie v maternici.

„Prostredie novorodeneckej intenzívky s kontinuálnym osvetlením môže mať negatívny vplyv na vývoj zraku, prospievanie, vývoj spánkového rytmu a celkový vývoj dieťaťa. Preto je nevyhnutné zabezpečiť pre dieťa minimálne do 32. týždňa tehotenstva trvalú ochranu zraku pred nadmerným osvetlením a následné postupné zvyšovanie expozície svetlom počas denných hodín,“ vysvetľuje primárka Oddelenia neonatologickej intenzívnej medicíny (ONIM) MUDr. Vanda Chovanová.

Zdôrazňuje, že s ochranou zraku najmenších pacientov je zároveň nevyhnutné dbať na dostatok denného svetla pre personál, ako aj hospitalizované matky. „Nedostatok svetla vedie k mnohým fyzickým a psychickým problémom,“ upozorňuje primárka.

Vývoj zraku dieťaťa v prenatálnom období je tesne spojený s vývojom mozgu. Oči sa začínajú vyvíjať v 17. dni tehotenstva, v 4. – 5. týždni sa objavuje šošovka a dúhovka. V 8. týždni sa formujú slzné žľazy a cesty, aj keď dieťa dosahuje plnú produkciu sĺz až tri mesiace po narodení.

„V 12. týždni sa formujú očné viečka, ktoré zostávajú neprerezané až približne do 27. týždňa tehotenstva. Napriek tomu, že sú neprerezané, ak sa dieťa narodí predčasne, sú také jemné, že cez ne presvitá svetlo. Predčasne narodený novorodenec nie je schopný adekvátne reagovať stiahnutím zreničky na nadmerné svetlo a reaguje na neho stresovou reakciou,“ ozrejmuje primárka.

Od 32. týždňa existuje predpoklad, že dieťa v maternici vníma odtiene šedej pri striedaní dňa a noci presvitaním cez brušnú stenu matky. Predčasniatka v tomto období dokážu vnímať pohyb veľkých objektov na vzdialenosť 20-25 cm a prvou farbou, na ktorú reagujú, je červená.

„Od 36. gestačného týždňa je vnímanie zrakom rovnaké ako u dieťaťa v termíne pôrodu, dieťa preferuje tváre na vzdialenosť 25 – 30 cm, čo je približne vzdialenosť, ktorú má tvár mamy od dieťaťa pri dojčení,“ hovorí primárka ONIM.

Chrániť zrak bábätiek pomôže aj 20 nových prikrývok na inkubátory, ktoré ONIM darovala partnerská nezisková organizácia Malíček.