Medzinárodný sviatok sestier oslavuje aj Detská fakultná nemocnica Košice

Detská sestra je nenahraditeľnou súčasťou zdravotníctva a v čase hospitalizácie dieťaťa trávi s pacientom väčšinu času. Vedenie Detskej fakultnej nemocnice (DFN) Košice sa rozhodlo v Medzinárodný deň sestier poďakovať svojmu personálu za náročnú a cennú prácu malým prekvapením.

„Sestra je v zdravotníctve nenahraditeľná. A detské sestry sú výnimočné, lebo sa starajú o deti, ktoré sú v našich životoch to najcennejšie. V ich osobnosti je vždy empatia, súcit a jemnosť,“ hovorí riaditeľka DFN Košice Jaroslava Feketeová. Vedenie DFN sa tento rok rozhodlo osláviť jedinečný sviatok tak, že sestrám zorganizovalo podujatie spojené s podávaním kávy od baristu. Čas im zároveň spestrili veselí klauni. Káva má predstavovať symbol energie, ktorej sestry potrebujú vo svojej práci veľa. Aktuálne pracuje v DFN takmer 300 sestier, medzi nimi aj piati muži.

Už viac ako 40 rokov pôsobí ako detská sestra Mgr. Danica Krafčíková. V DFN Košice pracovala na postoch staničnej i vedúcej sestry a aktuálne je manažérkou dennej zmeny na Centrálnom príjme. Po rokoch praxe hovorí, že prácu sestry, by si bez váhania zvolila opäť. Detský pacient je podľa nej oveľa náročnejší, už tým, že batoľa, dojča nedokáže povedať, čo ho bolí. „Povolanie sestry nesie v sebe vysokú odbornosť, profesionalitu, samostatnosť, zvládanie krízových situácií a hlavne spoluprácu v tíme. Keď budeme vykonávať svoju prácu s láskou a empatiou, budeme oporou pacientom pri lôžku, v ambulancii, alebo aj v domácom prostredí. Úsmev na tvári, optimizmus a dobrá nálada nič nestojí a to sú tie vlastnosti, ktoré tiež liečia našich pacientov,“ hodnotí náročnú prácu Mgr. Krafčíková.

Sestrou v DFN Košice je aj PhDr. Tibor Štefánik, ktorý pracuje 13 rokov na Klinike pediatrickej anestéziológie a intenzívnej medicíny. Práca s detským pacientom sa mu veľmi páči. Vtipne poznamenáva, že by v profesii uvítal viac mužov. „Práca sestry je veľmi krásna, ale  zároveň náročná, vyžaduje si  psychickú odolnosť,  manuálnu zručnosť a  uplatňovanie nadobudnutých vedomostí. Je dôležité byť  neustále v strehu a plne sa sústrediť, pretože aj malé zaváhanie môže spôsobiť vážne komplikácie. Je to psychicky náročná práca, človek často pociťuje po službách vyčerpanosť,“ opisuje svoju prácu Štefánik. Upozorňuje, že s deťmi treba jednať citlivo, ale zároveň s humorom, a tak prekonať ich strach a obavy z nemocničného prostredia. 

Sestry na celom svete oslavujú od roku 1965 vďaka Medzinárodnej rade zdravotných sestier (ICN). V tento deň sa v roku 1820 narodila zakladateľka moderného ošetrovateľstva Florence Nightingalová, ktorá sa stala veľkým príkladom dôslednej starostlivosti o pacientov a premyslenej nemocničnej administratívy.

Všetko najlepšie k Medzinárodnému dňu sestier!