Vedenie Detskej fakultnej nemocnice Košice privítalo rozhodnutie Vlády SR, ktorá v stredu 10. júla 2024 na svojom zasadnutí schválila návrh realizácie nadstavby a stavebných úprav v Detskej fakultnej nemocnici Košice. Financovanie tohto projektu bude realizované z kapitálových výdavkov zo štátneho rozpočtu z kapitoly rezortu zdravotníctva a predpokladané náklady na výstavbu sú vo výške takmer 36 miliónov eur.
Archívne foto: Riaditeľ DFN Košice MUDr. Andrej Koman (vľavo) s ministerkou zdravotníctva
Zuzanou Dolinkovou a medicínskym námestníkom MUDr. Tomášom Andrášom, MBA
Detská fakultná nemocnica Košice, ktorej história siaha do roku 1966, si vlani pripomenula 20 rokov svojej existencie v priestoroch na Triede SNP 1. Získala ich presťahovaním pracovísk vtedajšej Fakultnej nemocnice s poliklinikou, no už dlhší čas nevyhovujú jej aktuálnym potrebám. Preto vedenie DFN Košice dlhodobo upozorňovalo na skutočnosť, že podmienky hospitalizácie detských pacientov a ich rodičov sú na viacerých klinikách a oddeleniach nevyhovujúce a vyžadujú rozšírenie poddimenzovaných priestorov – pričom apelovalo na schválenie systémového riešenia v podobe realizácie nadstavby zdravotníckeho zariadenia.
O akútnej potrebe tohto kroku a osobne presvedčila aj ministerka zdravotníctva Zuzana Dolinková pri svojich návštevách v tomto zdravotníckom zariadení. Detskú fakultnú nemocnicu Košice navštívila v tomto roku už dvakrát, pričom sa oboznámila s pripraveným projektom a praktickým prínosom nadstavby a rekonštrukcie pre detských pacientov.
„Našim cieľom je poskytovať modernú a dostupnú zdravotnú starostlivosť pre detských pacientov a sprevádzajúce osoby, zvýšiť kvalitu a efektivitu poskytovanej zdravotnej starostlivosti a zároveň vytvárať podmienky, ktoré budú motiváciou pre zdravotnícky personál pôsobiť v našich nemocniciach,“ uviedla ministerka zdravotníctva Zuzana Dolinková v súvislosti s odôvodnením, prečo Ministerstvo zdravotníctva SR predložilo návrh na uvoľnenie kapitálových výdavkov štátu na rozvoj Detskej fakultnej nemocnice v Košiciach na rokovanie vlády, ktorý bol v stredu 10. júla na veľkú radosť vedenia a pracovníkov DFN Košice schválený.
Detská fakultná nemocnica Košice má už dlhšie pripravený projekt nadstavby systémovo riešiaci nedostatok priestoru v zdravotníckom zariadení, ktorý by umožnil poskytovanie zdravotnej starostlivosti pre deti z východoslovenského regiónu na požadovanej úrovni.
Ministerstvo zdravotníctvo SR už v minulosti alokovalo finančné prostriedky v prospech DFN Košice na jednotlivé stupne projektovej dokumentácie vo výške 931-tisíc eur, ktoré sú priebežne čerpané, chýbala však kľúčová investícia umožňujúca veľkú rekonštrukciu. Odsúhlasenie návrhu na realizáciu nadstavby vo výške takmer 36 miliónov eur umožní zvýšiť rozsah a tiež zefektívni poskytovanú zdravotnú starostlivosť pre zdravotnícke zariadenie IV. úrovne, ktoré poskytuje nemocničnú aj ambulantnú starostlivosť pre deti z celého východoslovenského regiónu.
„Je to veľmi zodpovedný krok a strategické rozhodnutie. Schválením nadstavby sa celkovo zvýši dostupnosť zdravotnej starostlivosti pre detských pacientov v našom regióne. Preto ďakujem vláde a nášmu zriaďovateľovi – MZ SR, v mene deti a rodičov nášho regiónu,“ zdôraznil riaditeľ DFN Košice MUDr. Andrej Koman tento kľúčový krok pre rozvoj nemocnice.
Archívne foto:
Riaditeľ DFN prezentuje pri stretnutí s ministerkou Zuzanou Dolinkovou
začiatkom marca 2024 projekt nadstavby a rozvoja nemocnice
DFN Košice už disponuje stavebným zámerom, projektovou dokumentáciou k územnému konaniu a aj samotným územným rozhodnutím. Nemocnicu teraz čaká vyhlásenie VO na realizáciu projektu pre stavebné konanie a realizačný projekt na zhotoviteľa stavby. Podľa plánu sa očakáva, že stavebné práce by mali začať v decembri 2025 a ukončenie kolaudačného konania je plánované na jún 2028.
„Sme radi, že sa našla vôľa kompetentných investovať do chorých detských pacientov z Košického a Prešovského kraja. Realizácia projektu nadstavby DFN Košice je nevyhnutným predpokladom zlepšenia dostupnosti a skvalitnenia zdravotnej starostlivosti pre detských pacientov. Nadstavbou sa vyrieši situácia s prenájmom priestorov pre oddelenie neonatologickej intenzívnej medicíny, ktoré je už 20 rokov na 16. poschodí v prenajatých priestoroch Univerzitnej nemocnice L. Pasteura Košice. Nové a väčšie priestory budú výrazným zlepšením podmienok najmä pre choré deti so sprievodom, ktoré trápia mimoriadne ťažké zdravotné problémy. Ide hlavne o rôzne onkologické, neurologické či iné vážne diagnózy, keď sú deti často v nemocnici opakovane a dlhodobo hospitalizované. Realizácia tohto projektu umožní tiež vybudovanie detského oddelenia rádiológie a zobrazovacích metód. Naplnia sa tak základné požiadavky na pracovisko danej úrovne podľa kritérií optimalizácie siete nemocníc. Pre pacienta to bude znamenať napríklad výrazne skvalitnenie poskytovania zdravotnej starostlivosti v oblasti rádiodiagnostiky,“ zdôraznil v súvislosti s potrebou dobudovania nemocnice riaditeľ DFN Košice Andrej Koman.
Vizualizácia projektu nadstavby DFN Košice
Projekt nadstavby DFN Košice predstavuje strategickú investíciu, ktorá umožní modernizáciu technológie budov a zvýšenie lôžkovej kapacity s cieľom zabezpečiť špecializovanú zdravotnú starostlivosť o detských pacientov na vysokej úrovni.
Kapacita Detskej fakultnej nemocnice Košice dlhodobo nepostačuje potrebám a nárokom, ktoré sú na ňu kladené ako na špecializované zariadenie pre deti z celého východoslovenského regiónu. Realizácia nadstavby nemocnice, ktorú považuje vedenie nemocnice za absolútnu prioritu, by bola systémovým riešením priestorovo poddimenzovaných pracovísk Detskej fakultnej nemocnice Košice. Umožnila by zvýšiť počet lôžok približne o 40%. Rozšírenie priestorovej kapacity by bolo na prospech deťom, ich rodičom, aj zdravotnému personálu, ktorý je unavený nielen z náročnej práce, ale aj podmienok, v akých zdravotnú starostlivosť ťažko chorým deťom poskytuje.
Najvypuklejší je problém na Oddelení detskej onkológie, kde sa liečia deti z celého Košického a Prešovského kraja, no má k dispozícii iba 15 lôžok, čo nepostačuje pre samotných pacientov, nieto pre rodičov pri hospitalizácii s dieťaťom, na čo majú morálny nárok. Ďalším poddimenzovaným pracoviskom je Oddelenie neonatologickej intenzívnej medicíny poskytujúce starostlivosť kriticky chorým novorodencom, ktoré je umiestnené v prenajatých priestoroch Univerzitnej nemocnice L. Pasteura Košice, čo neumožňuje realizovať žiadne väčšie investície. V stiesnených podmienkach pôsobia aj ďalšie pracoviská – Klinika detí a dorastu, Oddelenie detskej neurológie a Fyziatricko-rehabilitačné oddelenie. Projekt by pritom vytvoril možnosti aj pre vybudovanie nových pracovísk napríklad Oddelenie rádiológie a zobrazovacích metód, lôžkovej časti Fyziatricko-rehabilitačného oddelenia, vybudovania lôžok pre paliatívnu starostlivosť a nových priestorov pre špecializované pediatrické ambulancie.