Štvorčatá v opatere nášho neonatologického tímu

Sofia, Alex, Maxim a Matej sa narodili v 32. gestačnom týždni a vážili od 1150 do 1750 gramov. Pod odborným dohľadom neonatológov v DFN sú už mesiac.

So štvorčatami je na Oddelení neonatologickej intenzívnej medicíny (ONIM) hospitalizovaná aj ich mamka Nikola. „So zdravotnou starostlivosťou sme veľmi spokojní. Lekári urobili maximum, vždy nás podržali a upokojili,“ zhodnotila. Spolu s manželom sa teší na to, keď budú všetky ich deti doma. „Každé bábätko má svojho lekára. Je o nich dobre postarané a to nás upokojuje,“ dodala spokojná mamka.

Mamka Nikola s bábätkami. Jedno z nich je ešte v inkubátore.

Súrodencov si budú môcť už čoskoro vziať rodičia domov. „Aby sme ich mohli prepustiť, musia splniť určité kritériá. Dieťatko si musí udržať svoju telesnú teplotu v postieľke v domácom prostredí, musí mať stabilné dýchanie a činnosť srdiečka a musí sa vedieť najesť z prsníka alebo fľaše,“ vysvetlila MUDr. Vanda Chovanová, primárka ONIM.

Rodičom a štyrom malým súrodencom poprial aj riaditeľ DFN Košice MUDr. Andrej Koman. „Ďakujem celému kolektívu ONIM za perfektne vykonanú prácu. Rodinke prajem len to najlepšie. Rodičom ponúkame mimoriadne termíny na vyšetrenia detí vo všetkých ambulanciách v DFN Košice, kedykoľvek o to požiadajú,“ uviedol riaditeľ DFN.

Primárka pripomenula, že o štvorčatá sa tím neonatológov v DFN staral aj presne pred rokom. Noemi, Eliška, Damián a Hugo nedávno oslávili svoj prvý rok a v DFN boli hospitalizovaní so svojou mamkou Veronikou.

14. novembra 2022