V Škole obezity deti chudnú pod dohľadom špecialistov

Detskú obezitu zvyknú odborníci nazývať aj novodobou epidémiou, pod ktorú sa podpisujú nesprávne stravovacie návyky, nedostatok pohybu a priveľa cukru. Škola obezity vznikla v DFN v roku 2018 a jej cieľom je pomáhať deťom zdravo schudnúť a získať informácie o zdravom životnom štýle.

Stredoškolák Adrián má 16 rokov a do Školy obezity ho rodičia nútiť nemuseli, zapísal sa dobrovoľne. Počas ambulantných stretnutí s odborníkmi sa aktívne zapájal, učil sa nové cviky a pochvaľoval si aj teoretickú výuku. „Chcel som schudnúť, rovnako si to želali aj moji rodičia. Na Škole obezity sa mi páči, že sú tu odborné prednášky, dozvedel som sa, čo je glykemický index, alebo aký je pitný režim dôležitý,“ ocenil Adrián. Keďže býva na stredoškolskom internáte a má veľa úloh, jeho strava a pohyb sú značne obmedzené. Aj vďaka Škole obezity má však odhodlanie a chuť zabojovať za zdravšie telo.

Dobrovoľné chudnutie

Školu obezity absolvovalo od roku 2018 v Detskej fakultnej nemocnici Košice viac ako 100 detí. Cieľom originálneho projektu je postupná redukcia hmotnosti bez negatívneho dopadu na zdravie pod dohľadom lekárov špecialistov DFN, psychológa a nutričného terapeuta. „Súčasná generácia detí nie je aktívna a menej sa hýbe,“ upozorňuje prof. MUDr. Ingrid Schusterová PhD, ktorá Školu obezity zakladala.

Kurz je prioritne určený pre deti s nadhmotnosťou a diagnostikovanou obezitou vo veku 6-18 rokov. „Prichádzajú k nám väčšinou na odporúčanie odborných špecialistov, pediatrov, ale aj z vlastného záujmu.  Naším spoločným krédom je naučiť deti sa hýbať hravo a stravovať zdravo,“ priblížila kurz jeho koordinátorka PhDr. Hedviga Kurcinová. Do skupinového programu sú zaradené aj deti mladšie ako šesť rokov, výchovno-vzdelávacie aktivity sú v tomto prípade realizované prostredníctvom rodiča. Kamila, mama 16-ročných dvojičiek Emy a Sofie, oceňuje prepracovaný program. „Je to veľmi komplexné, vítam to. Najviac sa mi páči, že viem, na koho sa mám obrátiť s otázkami. Nie je to len o tom, že cvičte a jedzte toto a toto, ale je to celá reťaz úkonov,“ vysvetlila mama Kamila.

Výborné výsledky

Súčasťou kurzu sú odborné vyšetrenia, stanovenie závažnosti obezity, výšky rizika možných komplikácií, metabolické vyšetrenie či vypracovanie jedálneho lístka. Účastníci si zároveň zapisujú svoj jedálniček a konzultujú ho s odborníkmi. Fyzioterapeutky z DFN vypracovali pre deti a mládež cviky, ktoré im precvičujú a vysvetľujú, ako pri nich dýchať. Jednou z najobľúbenejších častí kurzu je praktický nácvik prípravy jedál, počas ktorého deti varia a pečú podľa zdravých receptov a svoje jedlá aj ochutnávajú. Čo všetko deti kuchtia? Omeletu s guacamole, žemle bez múky, zemiakový šalát bez zemiakov, či avokádovú zmrzlinu a čokoládovú tortu bez cukru. Špecialisti zo Školy obezity hodnotia kurzy ako úspešné. Redukcia hmotnosti najmä u dospievajúcej mládeže predstavuje v priemere mínus šesť kilogramov počas šiestich mesiacov trvania kurzu. Od začiatku sa na projekte spolupodieľajú aj študenti ošetrovateľstva Lekárskej fakulty Univerzity P. J. Šafárika pod dohľadom odborných asistentov.

21. apríla 2022